Deň otvorených búd v Skalici na Vínnej ceste Záhorie 2016 - 7. ročník

Dátum:22. Oct - 22. Oct
Miesto:Skalica
Kategória: Folklór, tradície , Gastronómia, degustácie

Popis podujatia

Deň otvorených búd v Skalici na Vínnej ceste Záhorie 2016 - 7. ročník

SKALICKÝ RUBÍN získal ochrannú značku - Víno s chráneným označením pôvodu (víno s CHOP). OZ VCZ dňa 9. 4. 2014 získala pre značkové víno Skalický rubín chránené označenie pôvodu, ktoré tomuto vínu zabezpečuje ochranu jeho možnosti výroby a jeho zloženia.

Pôvod vzniku značky Skalický rubín:
Značka Skalický rubín vznikla v tridsiatych rokoch minulého storočia. Pôvodné tradičné odrody Frankovka modrá, Modrý Portugal a Svätovavrinecké sú základom tohto vína. Značka Skalický rubín sa datuje do roku 1924, na základe velkých objednávok odberateľov zdravotne odporúčaného cerveného vína zo Skalice do vinární na Slovensku, ale najmä Českých prevádzok od Brna až po Prahu. Požiadavka na opakovaný charakter vína prinútila jeho výrobcov kupážovať víno do velkých dávok, aby bol zachovaný opakovaný charakter.

Najstaršia oficiálna písomná zmienka
o viniciach v chotári Skalice sa v zachovaných archívnych dokumentoch datuje rokom 1450. Vtedy richtár a prísažní mesta dali pusté miesto nad Vysokým polom niekoľkým obyvateľom mesta, aby tam založili vinice. Neznamená to však, že by vinohrady nejestvovali už predtým. Dokladom k tejto domnienke môžu byť vinohradnícke nože, používané zrejme pri rezaní viniča z veľkomoravského pohrebiska na Kopečnici (9. storočie). Na Záhorí sa v písomných prameňoch objavujú zmienky o vinohradníctve aj v 13. storočí v súvislosti s rodom Hunt-Poznanovcov, kedy sa objavujú donácie viníc a rastie i záujem zemepánov o vinohradníctvo.

Od roku 2010 sa pravidelne na jeseň koná podujatie s názvom Deň otvorených búd, ktoré organizuje ob. združenie Vínna cesta Záhorie. Vinohradníci pripravujú pre návštevníkov nielen svoje víno, ale tiež pohostenie, ukazujú priestory búd a pivníc. Putovanie za vínom, za vinohradníkmi, to nie je iba o tom prísť, rýchlo okoštovať a utekať za ďalším. Je to predovšetkým o tom stretnúť sa, posedieť a porozprávať sa a popri tom ochutnať staré zásoby alebo aj mladé vínko.

Plagát / Obrázok

Každé podujatie je zaradené podľa oblasti záujmov, miesta a dátumu uskutočnenia. Každé uskutočnené podujatie sa z nášho Kalendára podujatí automaticky odstráni. V prípade, že je v systéme pridané viackrát to isté podujatie, snažíme sa vybrať to, s najlepším popisom. Portál bizref.sk nie je organizátorom uverejňovaných podujatí a preto nezodpovedá za zmeny uskutočnené organizátormi. Odporúčame preveriť si vopred termín a čas konania podujatia priamo u organizátora. Na niektoré akcie je potrebné prihlásiť sa vopred.