Preßburger Klezmer Band: Balady

Dátum:21. Oct - 21. Oct
Miesto:Košice
Kategória: Hudba, festivaly, koncerty

Popis podujatia

V línii svetskej hudby židovskej kultúry prichádza populárna world music formácia Preßburger Klezmer Band do Kasární/Kulturparku s aktuálnym projektom Balady (Abrahamson a iní), ktorý ich presúva do nových rozmerov umeleckej činnosti. Nový koncertný program predstavia 21. októbra o 19:00 hod.

Zohraná zostava Ivana Ecetová – sólový spev, Snežana Jović-Werner (Srbsko) – akordeón, sólový spev, Andrej Werner – husle, vokály, Miro Lago – klarinet, vokály, Samo Alexander – kontrabas, sólový spev, Valér Miko – klavír, vokály, Jano Oriško – bicie, perkusie a špeciálny hudobný hosť Juraj Adamuščin – sólový spev neúnavne prekračujú rámec hudobnej realizácie smerom k zberateľskej a vzdelávacej činnosti. To ich stavia do pozície nielen tých, čo hrajú, spievajú a tancujú, ale tiež tých, čo angažovane zhromažďujú a vzdelávajú.

Ich ďalší projekt vychádza zo znovuobjavenia hudobnej tvorby topoľčianskeho rodáka Arie (Aladára) Ben Erez Abrahamsona pôsobiaceho v medzivojnovom období v Bratislave, ku ktorého odkazu sa kapela dostala cez priamy kontakt na jeho dcéru Hannah, žijúcu v Izraeli, ako aj v súčasnosti už legendu jidiš piesne a poézie Beyle Schaechter Gottesman, pôvodne žijúcou v Bratislave blízkej Viedni. .

Odbočka v označení projektu (balady) je myslená skôr ako pomocná referencia na fakt, že pôjde o zhudobnené poetické tvary známych jidiš básnikov (napr. A. Sutzkever, A. Reyzen, M. Rosenfeld a iní) než o „formu“, čo poznáme predovšetkým z hudobnej kultúry Západu. Na koncerte odznejú okrem Abrahamsonových zhudobnených básní, balád Beyle Schaechter Gottesman aj obdobné skladby ďalších známych autorov a hudobníkov ako sú hviezda izraelskej jidiš scény Chava Alberstein, Mordechai Gebirtig a tradicionálne Vig-lider (uspávanky) a chasidské nápevy.

Pozývame vás na večer plný silných emotívnych zážitkov s kolektívom, ktorý na našej scéne úspešne účinkuje už viac ako dvadsať rokov a aj my máme niekoľkonásobne overené, že (slovami M. Shepherda, britského virtuóza a lektora klezmeru) „…spája energiu s vitalitou, ktorá postaví obecenstvo na nohy…“. Aj keď si možno tento krát menej zatancujete. No o to viac bude príležitosť započúvať sa do špecifickej hudobnej poetiky, ktorá výrazne ovplyvnila aj prostredie Slovenska.

KASÁRNE/KULTURPARK, Kukučínova 2, Košice
19:00

Plagát / Obrázok

Každé podujatie je zaradené podľa oblasti záujmov, miesta a dátumu uskutočnenia. Každé uskutočnené podujatie sa z nášho Kalendára podujatí automaticky odstráni. V prípade, že je v systéme pridané viackrát to isté podujatie, snažíme sa vybrať to, s najlepším popisom. Portál bizref.sk nie je organizátorom uverejňovaných podujatí a preto nezodpovedá za zmeny uskutočnené organizátormi. Odporúčame preveriť si vopred termín a čas konania podujatia priamo u organizátora. Na niektoré akcie je potrebné prihlásiť sa vopred.