Počuli ste, že informácie v mozgu cestujú niekedy rýchlejšie než pretekárske autá Formuly 1? Poznáte ľudí, ktorí počujú farby a cítia vôňu slov? Vedeli ste, že už bábätko v brušku si dokáže zapamätať pesničku, ktorú mu spievajú rodičia?
O tomto a ďalších zaujímavostiach o fungovaní nášho mozogu (ako sa učíme, vnímame svet, čo si pamätáme a prečo zabúdame), prídu porozprávať tri výskumníčky z Ústavu experimentálnej psychológie CSPV SAV na Vedecký brloh 21. októbra.
Lenka Kostovičová, Katarína Dudeková a Jana Bašnáková pomôžu deťom objaviť vlastné superschopnosti, predvedú im neviditeľnú gorilu a zapoja ich do pokusov, v ktorých spoznajú tajomstvá ľudského mozgu.
Vedecký brloh je zábavným spôsobom podaná veda a jej rôzne oblasti deťom v školskom veku. Tento formát popularizácie vedy pripravujú výmenníky s odborným garantom Slovenskou akadémiu vied Košice. V brlohu si deti overujú platnosť fyzikálnych teórií, chemických zásad, biologických a sociálnych zákonitostí, spoznávajú moderné technológie a na praktických ukážkach a experimentoch si ich skúšajú na vlastnej koži. Svetom objavov a vynálezov ich sprevádzajú skutoční vedci a akademici, ktorí vede zasvätili svoj pracovný život. Počas hodín plných zábavy sa deti aj dospelí dozvedeli viac o kozmickom žiarení, magnetizme a elektrickej energii, zistili, ako vzniká zvuk, ako naprogramovať lego roboty, aj čo všetko sa dá pripraviť vo fyzikálnej kuchyni.
Stretnutie sa koná vo Výmenníku Obrody od 14.00 do 16.00.