Tisove tiene

Dátum: 8. Oct - 8. Oct
Miesto:Žilina
Kategória: Prednášky, semináre, besedy

Popis podujatia

Spomienky ľudí a ich rodín, ktorých osud poznačil Jozef Tiso.

Hostia: 
Andrej Bán, reportér, spoluautor námetu k filmu Tisove tiene (aj v úlohe moderátora)
Denisa Fulmeková, spisovateľka, autorka knihy Konvália
Katarína Mešková Hradská, historička, autorka kníh a vedeckých štúdií, SAV
Dušan Trančík, režisér, autor filmu Tisove tiene

Program: 

Premietnutie dokumentu Dušana Trančíka TISOVY STÍNY (1996). Návrat k Slovenskému štátu prostredníctvom spomienok pamätníkov, ktorí dnes už nežijú, a to najmä žalobcu Antona Rašlu, obhajcu Ernesta Žabkaya a Johna L. Spieglra, ktorý po skončení vojny v roku 1945 ukrývaného Jozefa Tisa za pozoruhodných okolností objavil v kapucínskom kláštore v Altöttingu neďaleka Mníchova a bol svedkom jeho zatýkania.

Prezentácia knihy Denisy Fulmekovej Konvália. Zakázaná láska Rudolfa Dilonga (2016). Skutočný príbeh židovského dievčaťa Vali Reiszovej, ktorá sa počas holokaustu stala matkou dieťaťa františkánskeho mnícha, básnika a dramatika Rudolfa Dilonga, napísaný básnikovou vnučkou.

Diskusia.
___________________________________________________

Podujatie organizujeme v rámci 14. ročníka Žilinského literárneho festivalu a pražská Nadace Forum 2000 akciu zaradila do sprievodného programu Festivalu demokracie. 
___________________________________________________

KATARÍNA MEŠKOVÁ HRADSKÁ (1956) je slovenská historička. Pracuje v Historickom ústave SAV. Vo svojej výskumnej činnosti sa zameriava na dejiny slovenských Židov v rokoch 1918-1945 s dôrazom na konečné riešenie židovskej otázky. Venuje sa aj skúmaniu vplyvu nemeckej politiky na riešenie židovskej otázky. Na tieto témy napísala viacero kníh a vedeckých štúdií, ktoré vyšli nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. Napr: Prípad Wisliceny (1999), Gizi Fleischmannová. Návrat nežiaduci (2012), Židovská Bratislava (2017), Život v Bratislave 1939-1945 (2017), Slobodomurárske lóže v Bratislave. Tajné dejiny Bratislavy (2017). Je spoluautorkou zväzku Jozef Tiso - Prejavy a články 1938 - 1944 (2007), Slovenská republika 1939 -1945 (2015). Je tiež riešiteľkou domácich aj zahraničných vedeckých projektov a štipendistkou vedeckých inštitúcií v Izraeli a Francúzsku.

Nadácia Polis

17:00

Plagát / Obrázok

Každé podujatie je zaradené podľa oblasti záujmov, miesta a dátumu uskutočnenia. Každé uskutočnené podujatie sa z nášho Kalendára podujatí automaticky odstráni. V prípade, že je v systéme pridané viackrát to isté podujatie, snažíme sa vybrať to, s najlepším popisom. Portál bizref.sk nie je organizátorom uverejňovaných podujatí a preto nezodpovedá za zmeny uskutočnené organizátormi. Odporúčame preveriť si vopred termín a čas konania podujatia priamo u organizátora. Na niektoré akcie je potrebné prihlásiť sa vopred.