Masterclass s Marekom Šulíkom a Janou Belišovou

Dátum:25. Jun - 25. Jun
Miesto:Trenčianske Teplice
Kategória: Kino, filmy

Popis podujatia

Masterclass s režisérom Marekom Šulíkom – na hranici dokumentárneho filmu a antropológie. 

Work in progress projekcia nového filmu Mamičkina pieseň a diskusia s dokumentaristom Marekom Šulíkom a etnomuzikologičkou a etnografkou Janou Belišovou pod vedením Jany Ambrózovej. 

Ústrednou témou diskusie bude výskumný a dokumentaristický projekt Príbehy v piesňach / Piesne v príbehoch zameraný na rómskych spevákov/-čky a ich hudobnú interpretáciu špecifického žánra tzv. žalostných piesní. O čom sa v žalostných piesňach spieva? Kto je ich najčastejším interpretom? Sú príbehy obsiahnuté v piesňach skutočné? Je smútok a žiaľ vyjadrovaný počas spevu ´autentický´? Ako tento emóciami pretknutý piesňový žáner skúmať a filmovať? 

Okrem uvedených otázok sa s Janou Belišovou porozprávame o rómskych piesňach, súčasnej rómskej hudobnej kultúre na Slovensku a o konkrétnych životných osudoch hlavných postáv dokumentárneho filmu, ktoré s poetikou skúmaného piesňového žánra úzko súvisia. S režisérom Marekom Šulíkom analyzujeme vybrané aspekty procesu dokumentaristickej tvorby s takýmto citlivým námetom a dotkneme sa tekutej hranice medzi antropologickým a dokumentárnym filmom v uvedenom výskumnom kontexte.

„Tento projekt je podporovaný Agentúrou na podporu výskumu a vývoja na základe Zmluvy č. APVV-0859-12“. 

Realizáciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Projekt je realizovaný na Ústave hudobnej vedy SAV v spolupráci s občianskym združením Žudro.

Plagát / Obrázok

Každé podujatie je zaradené podľa oblasti záujmov, miesta a dátumu uskutočnenia. Každé uskutočnené podujatie sa z nášho Kalendára podujatí automaticky odstráni. V prípade, že je v systéme pridané viackrát to isté podujatie, snažíme sa vybrať to, s najlepším popisom. Portál bizref.sk nie je organizátorom uverejňovaných podujatí a preto nezodpovedá za zmeny uskutočnené organizátormi. Odporúčame preveriť si vopred termín a čas konania podujatia priamo u organizátora. Na niektoré akcie je potrebné prihlásiť sa vopred.