Shindig - Petijee + friends

Dátum:30. Dec - 30. Dec
Miesto:Prešov
Kategória: Párty, disco, nočný život

Popis podujatia

shindig = 

A small party, not quite full scale. Generally a shindig consists of 5-20 people hanging out at the host's house, but they may be held at other locations such as a beach. Shindigs almost always involve alcoholic beverages, usually beer. 

A shindig usually does not escalate into a large full scale party because it is meant to be a low key night, avoiding any complications such as cleaning up vomit, unwanted guests, picking up trash the rude guests leave lying wherever they drop it, putting everything back in its proper place, eliciting attention fom neighbors and local law enforcement, etc.

"My mom was out for the day, so I called some of my friends and we had a little shindig."

#party #shindig #beer #fun #amusement

Libresso Books & Coffee

21:00


Plagát / Obrázok

Každé podujatie je zaradené podľa oblasti záujmov, miesta a dátumu uskutočnenia. Každé uskutočnené podujatie sa z nášho Kalendára podujatí automaticky odstráni. V prípade, že je v systéme pridané viackrát to isté podujatie, snažíme sa vybrať to, s najlepším popisom. Portál bizref.sk nie je organizátorom uverejňovaných podujatí a preto nezodpovedá za zmeny uskutočnené organizátormi. Odporúčame preveriť si vopred termín a čas konania podujatia priamo u organizátora. Na niektoré akcie je potrebné prihlásiť sa vopred.