Budapest Klezmer Band

Dátum:25. Oct - 25. Oct
Miesto:Košice
Kategória: Hudba, festivaly, koncerty

Popis podujatia

Budapest Klezmer Band založený v 1990. roku je najvýraznejším predstaviteľom maďarskej a jedným z najvýraznejších predstaviteľov európskej klezmerskej scény. Kapela nielen uchováva stredo- a východoeurópsku židovskú hudobnú tradíciu, ale tvorcom jej úspechov je vedúci, klavirista a aranžér Ferenc Jávori a jeho tvorivý prístup k tejto bohatej tradícii. Klezmerské melódie dostávajú v jeho úpravách (muzikály, suity, transkripcie) nielen novú formu ale aj nový zvuk.
Budapest Klezmer Band vystúpil od svojho založenia na viac ako 1500 koncertoch po celom svete (s výnimkou Austrálie) a podieľal sa na inscenácii muzikálu Fidlikant na streche v budapeštianskom divadle Madách. Spolupracoval na balete Purim s Győrskym baletom a s orchestrom Liszt Ferenc Kamara Zenekar na kompozícii Ferenca Jávoriho Klezmerská suita.
Kapela získala v roku 2000 cenu Zoltána Kodály - ocenenie Maďarskej akadémie vied a v roku 2003 cenu Artisjus. V tomto roku dostal Ferenc Jávori najvyššie maďarské štátne vyznamenanie pre umelcov, cenu Kossutha.

Obsadenie : Jávori Ferenc - klavír, spev
Gazda Bence - husle, klavír
Kohán István - klarinety
Barbinek Gábor - pozaun
Nagy Anna - akordeón
Máthé László - kontrabas
Végh Balázs - bicie, perkusie

Diskografia :
1992 Harmonia mundi
1995 The night in the garden od Eden
1997 Train 7:40
1999 Purim
2000 Yiddische blues
2001 Swing (hudba k filmu)
2001 Klezmer Suite
2005 Le Chaim Rebbe

Koncert je súčasťou Višegrádských dní: http://www.visegradskedni.sk/visegradskedni/index.jsp

Miesto konania podujatia: Historicka Radnica Mesta Kosice, Košice
Dátum začiatku podujatia: 25. Októbra 2016 19:00

Plagát / Obrázok

Každé podujatie je zaradené podľa oblasti záujmov, miesta a dátumu uskutočnenia. Každé uskutočnené podujatie sa z nášho Kalendára podujatí automaticky odstráni. V prípade, že je v systéme pridané viackrát to isté podujatie, snažíme sa vybrať to, s najlepším popisom. Portál bizref.sk nie je organizátorom uverejňovaných podujatí a preto nezodpovedá za zmeny uskutočnené organizátormi. Odporúčame preveriť si vopred termín a čas konania podujatia priamo u organizátora. Na niektoré akcie je potrebné prihlásiť sa vopred.