Senohradský jesenný jarmok 2016

Popis podujatia

Obec Senohrad leží v malom údolí, v nadmorskej výške 592 m n. m. Rozprestiera sa na ploche takmer 1520 ha a má 779 obyvateľov. Administratívne je obec začlenená do okresu Krupina.

Praveké osídlenie dosiaľ nie je prebádané. Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1135, kde sa spomína pod meno Zenegar. Ďalšia písomná zmienka pochádza z roku 1262 pod menom Senograd. V roku 1779 zachvátil Senohrad veľký požiar, ktorý zničil takmer celú osadu.

V obci pôsobili mnohé významné historické osobnosti. Medzi najznámejšie bezpochyby patrí Jozef Cíger Hronský, ktorý na tamojšej škole učil, Andrej Kmeť tu pôsobil ako kňaz. Pôsobil tu však aj menej známy Štefan Popálený, zberateľ archeologických pamiatok a kazateľ Juraj Zábojník.

V obci sa zachovala tradícia výroby hontianskej čipky, ale aj dobová architektúra v podobe schátraných rodinných domov, ktoré v súčasnosti vo veľkej väčšine nikto neobýva.

Na vŕšku menom Kriváň, nad obcou sa nachádza rímskokatolícky kostol postavený v roku 1768, ktorý v sebe skrýva jednu zaujímavosť a tou sú ručne vyrezávané lavice s prírodnými vzormi. Okrem kostola sa v obci nachádza aj vynovená kaplnka sv. Jána Nepomuckého s celodreveným interiérom. Postavená bola v roku 1748. O rok neskôr ako bol v obci postavený kostol bola dokončená aj budova fary.

V okolí obce žije chránený živočích salamandra škvrnitá.

Medzi ďalšie prírodné zaujímavosti patria aj viac ako storočné duby a lipy.

V tejto peknej obci sa dňa 8.10.2016 bude konať od 9:00 do 17:00 hodine Senohradský jesenný jarmok.

Máme možnosť vidieť zručné ruky ľudových remeselníkov a máme možnosť nakúpiť aj ich výrobky.

Pre žalúdky návštevníkov Senohradského jesenného jarmoku je pripravené bohaté občerstvenie - senohradská špecialita -lokše, poľovnícky guláš a veľa iných pochúťok.

Príďte - popozerajte - okoštujte - zabavte sa.

Plagát / Obrázok

Každé podujatie je zaradené podľa oblasti záujmov, miesta a dátumu uskutočnenia. Každé uskutočnené podujatie sa z nášho Kalendára podujatí automaticky odstráni. V prípade, že je v systéme pridané viackrát to isté podujatie, snažíme sa vybrať to, s najlepším popisom. Portál bizref.sk nie je organizátorom uverejňovaných podujatí a preto nezodpovedá za zmeny uskutočnené organizátormi. Odporúčame preveriť si vopred termín a čas konania podujatia priamo u organizátora. Na niektoré akcie je potrebné prihlásiť sa vopred.