Hubertova JAZDA Žilina-Gbeľany-Koňhora

Dátum:15. Oct - 15. Oct
Miesto:Žilina
Kategória: Hobby, remeslá, tvorivé dielne , Športové podujatia

Popis podujatia

POVINNÉ VYŠETRENIE KONÍ NA ANÉMIU!!!

Ahojte priatelia, koniari a milovníci koní!!
Aj tento rok (2016) sa bude konať záverečná spoločná jazda na počesť sv. Huberta - Hubertova jazda. Aby sme ukončili jazdeckú sezónu tak ako sa patrí, chceme vás všetkých koniarov z blízkeho ale aj ďalekého okolia pozvať na "hubertku", ktorú organizuje Svetlana s našou malou pomocou (Koňhora). 
Tak ako to býva zvykom, stretneme sa na neďalekej lúke. Jazdu zahájime nástupom, kde sa po slávnostnom príhovore vydáme na krásne trasy Kysuckej vrchoviny. 
Záverečná ceremónia a súd jazdcov sa bude konať v kultúrnom dome Gbeľany ktorý nám poskytne starosta obce.
Štartovné 5€ (v cene je občerstvenie pre jazdcov)

Poprosíme jazdcov aby svojim oblečením ctili sedlo, to znamená že jazdecký odev bude príslušný k typu sedlania. Westerňáci westernové, angličáci biele rajtky (jazdecké nohavice bledých a teplých farieb, ak nemáte sako môže byť aj jazdecká tmavá bunda), a samozrejme vytrvalostný jazdci nech nám predvedú svoj vytrvalostný úbor! :)
Prilba povinná pre všetkých jazdcov do 18 rokov!

LOTY budú podľa účastníkov pravdepodobne dva. Rozdelenie bude v podstate na vás, každý by si mal zhonotiť svoje sily a kondičku koňa. Takže nenazveme ich lotmi pomalým a rýchlim, ale kôli zachovaniu vášho ega (vtip) bude lot náročnejší (vytrvalaješie, mladšie a rýchlejšie kone) a lot s jednoduchšou traťou (staršie kone ale aj jazdci, nižšia kondička, menšie jazdecké skúsenosti)

ĎAĽŠIE INFORMÁCIE A PODROBNOSTI ČOSKORO!!

Budeme sa snažiť zorganizovať Hubertovu jazdu plnú skvleých zážitkov, ale aj pestrého programu! Sledujte aktualizácie :)
Hubertka je spoločná vychádzka, nejedná sa o preteky!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Prihlasujte sa prosím správami mne Mary, Svetlane alebo komentárom :)
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Prihlásení jazdci:
Michaela Myšiaková Laura
Simona Voštenáková 
Kristína Jančaříková Vortica
Zuzana Kuišková Arika
František Michulek Champion
Lucia Kemková Grantes
Nina Michulková Harmen
Patrícia Kočvarová Šaňo
Pavlína 2x
Kotrčina Lúčka 2x
Svetlana 7x

Štartovné 5€, ktoré je použité na občerstvenie a náklady spojené s akciou.

_________________________________________________
Aj tento rok bude otvorený komisný predaj jazdeckých a konských vecí priamo na mieste konania (staré alebo aj nové nepotrebné veci z vašej sedlovne)
Preto prosíme o následovné: 
-veci poriadne očistiť, ošetriť a nachystať (ide predsa o to aby ste ich predali)
-riadne označiť cenovkou, ktorá bude buď prilepená, alebo nejak pripevnená ku každej veci zvlášť, aby nedošlo k nedorozumeniu!
-prosím zaraďte na predaj veci len použiteľné, zvážte či budú mať ešte u niekoho využitie a nie sú veľmi poškodené (ak chcete niečo darovať nech sa páči)
-na mieste bude poverená zodpovedná osoba ktorá nad predajom bude dohliadať, všetko riadne zapisovať a budete sa ňou/ním môcť dohodnúť na predajnej politike (napr. ohľadom zjednania ceny a pod.)
_________________________________________________
HUBERTOVA JAZDA
Od počiatku ľudstva bol lov, či už pre potravu alebo pre zábavu základnou podmienkou existencie človeka. Sýrské a egyptské umenie zobrazuje bojovníkov poľujúcich na levy a divé byvoly. Džingischán a Tamerlán usporadúvali "Veľký lov", aby cvičili svojich bojovníkov a poľovačku považovali za dobré výcvikové pole aj pre dôstojníkov jazdectva.
V Británii sa organizované hony na koni konali od dobytia krajiny Normanmi. Ich korisťou boli predovšetkým jelene, medvede a neskôr zajace. Na líšku sa začalo poľovať v Anglicku až koncom 17. storočia. Hony boli spočiatku malé bez veľkých príležitostí využiť kone v skákaní. Koncom 18. storočia sa však veľa vecí zmenilo. Krajinu začali Angličania prehradzovať plotmi a psov i kone šľachtili stále viac na rýchlosť.
Za zlatý veko honov na líšku sa všeobecne považuje považuje obdobie od roku 1820 do roku 1890.
Hony prežili dve svetové vojny a pretrvali do dnešných čias, aj keď v skrytej symbolike tzv. Hubertových jázd. Je už neodmysliteľnou tradíciou každej chovateľskej alebo športovej organizácie, ktorá sa zaoberá chovom koní, ukončiť športovú sezónu Hubertusom - Hubertovou jazdou, ktorej sa zúčastňujú domáci, ale aj čestní pozvaní hostia, či už priamo v sedle koňa, resp. na koči.
Po slávnostnom otvorení Hubertovej jazdy, na nástupe zúčastnených, Master - vedúci jazdcov prečíta záväzné REGULE Hubertovej jazdy. Odznejú slávnostné fanfáry a hon sa začína. Živú líšku, nahradil jazdec - líška, obyčajne najskúsenejší jazdec, ktorý má pripnutý na rukáve saka líščí chvost. Ostatní jazdci sa ho snažia počas honu dohoniť a strhnúť mu líščí chvost. Jazdcov v teréne vedie a pokyny vydáva Master. Prekonávajú sa rôzne prírodné prekážky a skoky.
Ten kto ukoristí, alebo nájde dobre ukrytý líščí chvost (závisí podľa tradície v krajine) sa stáva víťazom honu - víťazom Hubertovej jazdy. Po slávnostné dekorácii nasleduje pokrik "Lovu zdar", prípitok a slávnostné fanfáry odtrúbia tzv. Halali - ukončenie honu.
Táto tradícia má svoje miesto v kalendári každého jazdeckého klubu, koná sa v októbri, alebo presne na Huberta (3.11.) a v symbolickom hone sa vzdá česť jazdcom, športovcom a koňom, ktoré počas celého roku slúžili človeku, reprezentovali ho a pomáhali mu v jeho práci.
Hubertová jazda je príležitosťou poďakovať pozvaným čestným hosťom za ich priazeň počas celého roku. Zúčastniť sa Hubertovej jazdy je česť nielen pre pozvaných, ale predovšetkým pre jazdcov.


Plagát / Obrázok

Každé podujatie je zaradené podľa oblasti záujmov, miesta a dátumu uskutočnenia. Každé uskutočnené podujatie sa z nášho Kalendára podujatí automaticky odstráni. V prípade, že je v systéme pridané viackrát to isté podujatie, snažíme sa vybrať to, s najlepším popisom. Portál bizref.sk nie je organizátorom uverejňovaných podujatí a preto nezodpovedá za zmeny uskutočnené organizátormi. Odporúčame preveriť si vopred termín a čas konania podujatia priamo u organizátora. Na niektoré akcie je potrebné prihlásiť sa vopred.