Alcest I Mono I pg.lost in Košice

Dátum: 2. Dec - 2. Dec
Miesto:Košice
Kategória: Hudba, festivaly, koncerty

Popis podujatia

ALCEST (FRANCE)
France's ALCEST were founded in the year 2000 and almost single-handedly created the "blackgaze" genre. Combining elements of black metal and shoegaze was something that had never truly been done before, and they have developed this sound from 2005's 'Le Secret' on to 2014's 'Shelter'. The band are now finishing their latest album, to be released prior to this tour.

https://www.facebook.com/alcest.offic...

MONO (JAPAN)
Japan's MONO formed in 1999, creating a unique approach of blending orchestral arrangements with shoegaze guitar noise. Over nine successful albums, including a live album with the New York orchestra, they have become synonymous with the sweeping majesty associated with instrumental rock and have become highly respected around the world. The band have finished recording their new album with Steve Albini at Electrical Audio in Chicago, ready to release before the tour.

https://www.facebook.com/monoofjapan
https://youtu.be/TmEdJI8A76A
https://youtu.be/usHC-O1BPCM

Plagát / Obrázok

Každé podujatie je zaradené podľa oblasti záujmov, miesta a dátumu uskutočnenia. Každé uskutočnené podujatie sa z nášho Kalendára podujatí automaticky odstráni. V prípade, že je v systéme pridané viackrát to isté podujatie, snažíme sa vybrať to, s najlepším popisom. Portál bizref.sk nie je organizátorom uverejňovaných podujatí a preto nezodpovedá za zmeny uskutočnené organizátormi. Odporúčame preveriť si vopred termín a čas konania podujatia priamo u organizátora. Na niektoré akcie je potrebné prihlásiť sa vopred.